Sprawozdanie z wycieczki do Narwiańskiego Parku Narodowego zorganizowanej w dniu 17.06.2021 dla 20 osobowej grupy uczniów w ramach projektu „Wiem i umiem – rozwój kompetencji uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie”
W ramach realizacji projektu „Wiem i umiem – rozwój kompetencji uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie” dnia 17 czerwca 2021 r. uczniowie, którzy systematycznie uczęszczali na zajęcia pozalekcyjne z biologii i przyrody wyruszyli w podróż do Narwiańskiego Parku Narodowego. Wszyscy byli bardzo podekscytowani i ciekawi, jak wygląda w rzeczywistości ten park, o którym wcześniej się uczyli.
Park powstał w 1996 roku, a jego siedziba mieści się w otoczonym przepięknym ogrodem, malowniczym XIX – wiecznym pałacyku w Kurowie.
Narwiański Park Narodowy, zwany „polską Amazonią” to głównie tereny podmokłe, często bagna. Jego symbolem jest błotniak stawowy – drapieżny ptak zakładający gniazda w trzcinach. Specyfika roślinności Narwiańskiego Parku Narodowego polega na przestrzennym przenikaniu się ekosystemów lądowych z wodnymi, wynikającymi z wyjątkowo bogatej sieci koryt rzecznych. Stwarza to doskonałe warunki do występowania licznych zespołów roślinnych, a tym samym zróżnicowania siedlisk.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania z przewodnikiem ekspozycji przyrodniczych prezentujących walory przyrodnicze i kulturowe doliny Narwi. Kładka wśród bagien- Kurowo to jedna ze ścieżek przyrodniczych. Idąc kładką z dwoma tarasami widokowymi, uczniowie podziwiali najważniejsze zbiorowiska roślinne.
Następnie cała grupa udała się na warsztaty dydaktyczne pt.„Nad Narwią – właściwości wody”, podczas których uczniowie mogli zobaczyć, jak się bada właściwości wody.
Po zajęciach wszyscy uczestnicy udali się na obiad do restauracji „Alumnat” w Tykocinie.
Zachwyceni pięknem przyrody, bogatsi o nową wiedzę i nowe doświadczenia bezpiecznie wrócili do domu.
Koordynator merytoryczno- pedagogiczny projektu
Bożena Łomotowska